Proměněné finance

Naše finanční situace nevypadala po léta moc dobře, resp. žili jsme od výplaty k výplatě, někdy jsme si museli nějaké peníze vypůjčit, využívali jsme různé formy splátkových nákupů, debetní limity, kreditky apod. A naopak, snažili jsme se to často dohnat různými drobnými podvůdky.

Po obrácení nám tento způsob života začal vadit, snažili jsme se nepoctivé manévrování s penězi napravit, čímž jsme se ale dostávali do ještě většího mínusu. Vidina našeho nedodělaného bytu v nás působila spíše deprese, protože peníze na jakékoliv úpravy a vybavení nebyly v dohlednu. Věděli jsme, že je biblické a důležité dávat desátky, ale náš přístup nebyl zpočátku v tomto ohledu moc šťastný. Většinou jsme čekali, až co nám zbude, a to jsme dali. Byli jsme i v této věci oba názorově nejednotní. Já jsem prosazoval dát za každou cenu, i kdybychom si měli na desátky půjčit, u mé ženy Renaty se spíše projevovala nedůvěra a strach s tím, že když peníze nemám, nemůžu je ani dávat. Nyní vidím, že oba přístupy byly zcela zcestné. Jakákoliv další domácí diskuze na téma peníze skončila většinou hádkou. Krom toho strach jakoby byl součástí všech našich snah a rozhovorů na toto téma. Obavy z nedostatku a z toho plynoucí beznaděj byly zjevné.

Došlo nám, že to sami nedokážeme překonat, ani křesťanskými nebo logickými názory, ani zákonictvím. Před Bohem jsme zcela rezignovali na jakékoliv lidské snahy. Přicházeli jsme k Němu nejprve s prosbami o nějakou zásadní finanční částku, později nás ale v modlitbách Duch svatý vedl k tomu, jak udělat ve finanční oblasti našeho rodinného života pořádek. K našemu překvapení se ale situace ještě více zhoršila. Objevily se jiné dluhy z hluboké minulosti, které na nás přešly ručením za úvěr našeho kolegy, který se dostal do dluhové pasti a nebyl schopný splácet. Hrozila nám zcela reálně exekuce. V modlitbách jsme ale neustávali. Nějak jsme věděli, že Bůh pro nás naplánoval něco úplně jiného. Věřili jsme v obrat. Upřímně, neměli jsme ani jinou šanci, díky Bohu. Postupně a pomalu se začaly dít drobné změny, které nám byly povzbuzením do dalších modliteb. Například v práci přišel můj nadřízený s tím, že mi přidají, a to aniž bych o cokoliv žádal. Hrozba exekuce se rozplynula po tom, co majitel firmy uvolnil na tento dluh svoje peníze a strhával je kolegovi z výplaty, to trvalo rok. Skončilo stavební spoření, čímž jsme pokryli naše nerozvážné debety a dluhy. Začaly přicházet naprosto praktické a konkrétní nápady, jak spravovat finance. Rozhodli jsme se například mít jeden společný účet, a tím i jednu společnou zodpovědnost. Netvrdím, že je tento krok spásonosný pro každého, ale pro nás to bylo důležité a v některých našich postojích myslím i zásadní. Najednou jsme měli potřebu vědět, kolik utratíme měsíčně za jídlo, za benzín, za služby a kolik nám zbyde. Začali jsme si vést podrobné zápisky o našich výdajích. Vytvořil se tak přehledný obraz o všech našich penězích. Naučili jsme se při nákupech přemýšlet a přestali jsme nakupovat s hysterií a mánií. Boží vedení neustávalo. Prožili jsme, že máme lidem, co máme v jiném bytě v nájmu, snížit nájem. Dostali jsme neplánovaně peníze od rodičů na předělání koupelny. Podařilo se nám výhodně prodat několik nepotřebných věcí. Objevil se člověk, který nám pomohl reúvěrovat hypotéku, ten objevil na našem úvěrovém účtě velkou sumu peněz, o níž jsme neměli tušení a díky níž se nám podařilo snížit splátky i dobu splácení. Skutečné zázraky.

Nedávno jsme s Renatou vzpomínali, jak jsme žili dřív a podivili jsme se nad tím vším. Nepoctivým jednáním jsme „šetřili“ tisíce za měsíc, neplatili jsme žádné desátky a nebyli jsme schopni s penězi vyjít. Nyní platíme, co platit máme, a ještě se nám daří peníze ušetřit. Bůh je dobrý a dobrý je i Jeho plán pro náš život. Protože když kvůli nám obětoval svého milovaného Syna, jak by nám spolu s ním, nedaroval všechno ostatní. Každému, kdo cítí, že by potřeboval ve vztahu k penězům pomoci, doporučuji knihu Peníze a uzdravená duše od Steva de Silvi. Jde o naprosto revoluční záležitost.

Nedávno jsem měl na jazyku takovou modlitbu: „Pane, díky za to, co jsi pro nás udělal, spravuj naše peníze...“, ale On na to: „Ne, ne, vy jespravujte...“

Ano, v našich životech jde o správcovství a nejen financí.

Michal Javůrek

  • 13. leden 2015